EC1 Łódź – Miasto Kultury
Obecnie w zrewitalizowanych budynkach dawnej Elektrowni Łódzkiej mieści się wyjątkowe centrum kultury, miejsce spotkań i mądrego spędzania wolnego czasu. W ofercie ma planetarium zaliczane do najnowocześniejszych w Europie, które w 2016 r. zostało uznane za jeden z siedmiu nowych cudów Polski miesięcznika „National Geographic Traveler”. Dużą popularnością wśród łodzian i turystów cieszy się Centrum Nauki i Techniki EC1 – największy tego typu ośrodek w kraju, a wśród adeptów X muzy Łódź Film Commission, które zapewnia kompleksową i profesjonalną pomoc producentom filmowym. W 2021 r. oddano do użytku Ulicę Żywiołów – interaktywną przestrzeń zabaw dla dzieci w wieku 3–10 lat. Już niedługo siedzibę otworzą tu również Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej, których budowa dobiega końca.
Centrum Nauki i Techniki EC1 kieruje swoją ofertę do szkół, organizatorów wypoczynku, dzieci i młodzieży, a także wszystkich chętnych osób indywidualnych. Prezentuje stałą ekspozycję w ramach trzech ścieżek dydaktycznych: Przetwarzanie energii, prezentującej historię miejsca i tajniki działania dawnych elektrowni węglowych; Historia wiedzy i cywilizacji, pozwalającej poprzez zabawę, doświadczenia i eksperymenty poznać prawa nauki, których odkrycie leżało u podstaw rozwoju cywilizacji oraz Mikroświat – makroświat, pokazującej to, co niewidoczne dla nieuzbrojonego oka.
Wyposażone w ekran sferyczny o średnicy 14 metrów i zaawansowany system projekcyjny 8K Planetarium EC1 prezentuje popularnonaukowe pokazy, przygotowywane zarówno z myślą o dorosłych, jak i o młodych widzach. Ci ostatni mogą obejrzeć również bajki przystosowane do wyświetlania na kopule. Odbywają się tu także koncerty gwiazd na żywo, z towarzyszeniem animacji full-dome. Planetarium EC1 przedstawia niezwykłe widowiska muzyczne poświęcone twórczości Pink Floyd oraz U2. Łączą one w sobie grę kolorów, abstrakcyjnych kształtów i figur geometrycznych z obrazami ilustrującymi najbardziej znane albumy i utwory muzyczne w historii rocka. Wyjątkowe doznania wizualne towarzyszą muzyce i stanowią z nią nierozerwalną całość, gwarantując niezapomniane przeżycie zarówno miłośnikom twórczości Pink Floyd i U2, jak również wszystkim koneserom rocka.
Łódź Film Commission jest operatorem najstarszego w Polsce Funduszu Filmowego, w ramach którego dofinansowane zostały m.in. oscarowe Ida oraz Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego czy Powidoki Andrzeja Wajdy. Producentom zapewnia pomoc w znalezieniu lokacji, uzyskaniu pozwoleń czy wydzieleniu przestrzeni miejskiej, wspiera ich w kontaktach z służbami miejskimi i lokalnymi mediami.
ŁFC zachęca także do odkrywania filmowej historii Łodzi, organizując cykl spacerów w ramach Szlaku Łódź Miasto Filmu UNESCO. To specjalnie przygotowana trasa, która prowadzi przez miejsca realizacji filmów uhonorowanych nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej lub do niej nominowanych (łącznie 10 obiektów). Od kamienicy, w której mieszkała filmowa ciotka Idy, Wanda Gruz, aż do Parku Staromiejskiego, pod którym, w kanałach rzeki Łódki rozgrywały się sceny nominowanego do Oscara filmu Agnieszki Holland W ciemności.
Narodowe Centrum Kultury Filmowej po zakończeniu inwestycji będzie jedynym takim ośrodkiem edukacji filmowej w Polsce i we wschodniej części Europy. Powstaną tu trzy wystawy stałe, supernowoczesne przestrzenie warsztatowe na potrzeby edukacji filmowej, multimedialna filmowa biblioteka oraz kino. W 2023 r. planowane jest otwarcie pierwszej wystawy stałej, Kino Polonia, poświęconej historii kinematografii polskiej.