Łódź
12-14.09.2024

Festiwal Great September ze specjalnym udziałem młodych artystów i studentów Akademii Muzycznej w Łodzi

30.06.2023

Festiwal Great September ze specjalnym udziałem młodych artystów i studentów Akademii Muzycznej w Łodzi

Obok licznych koncertów najciekawszych polskich wykonawców, festiwal Great September specjalne miejsce zarezerwował także dla lokalnych młodych artystów. Dzięki współpracy z Akademią Muzyczną w Łodzi, w programie festiwalu znajdą się wyjątkowe wydarzenia z ich udziałem.

Organizowany przez Fundację Independent i Miasto Łódź Great September Showcase Festival & Conference od swojej pierwszej edycji w 2022 roku łączy w swoim programie występy najlepszych artystów i zespołów na polskiej scenie ze spotkaniami i warsztatami, w których biorą udział najważniejsi przedstawiciele branży muzycznej i rodzimej kultury. W 2023 roku, podczas drugiej odsłony festiwalu, fascynujących gości oraz okazji do spotkań i rozmów będzie jeszcze więcej, także z udziałem młodych, lokalnych talentów oraz instytucji kulturalnych Łodzi, z którymi Great September ściśle współpracuje.

Na szczególną uwagę zasługują przygotowywane w ramach festiwalu instalacje dźwiękowo-muzyczne studentów łódzkiej Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów. Jedna z nich to „Nieobecność” Miłosza Kowalewskiego, kontynuującego naukę na drugim stopniu studiów, pod okiem dr hab. Olgi Hans. Jego utwory były dotąd wykonywane w Polsce i za granicą, m.in. na Festiwalu Carillonowym w Kłajpedzie i Festiwalu Muzyki Elektronicznej i Sztuk Wizualnych Ravekjavík. „Nieobecność” przypomina zapomnianych uczestników historii, takich jak robotnicy z Łodzi – z wiszących w ramach instalacji ubrań, wydobywają się dźwięki ilustrujące życie osób, które swoją pracą wpływały na losy tego miasta.

Druga z instalacji to „Stany Przejściowe” Michała Wiosny, studiującego kompozycję pod kierunkiem prof. Zygmunta Krauze oraz dr. hab. Artura Zagajewskiego. W swojej muzyce eksploruje minimalistyczne brzmienia i matematyczne struktury, często nawiązując do muzyki filmowej oraz rozrywkowej. W jego „Stanach Przejściowych” instrumentami są pomieszczenia i korytarze, w które wnikają proste, elektroniczne brzmienia, czyniące z nieruchomego budynku żywy organizm.

Obie instalacje prezentowane będą w zabytkowych, eklektycznych przestrzeniach Pałacu Karola Poznańskiego, powstałego na początku XX wieku, a po latach odnowionego przez Akademię Muzyczną, która ma w nim siedzibę. Jej studenci w ramach festiwalu Great September wezmą także udział w panelu dyskusyjnym poświęconym ważnym zagadnieniom z zakresu produkcji muzycznej.

Karnety na festiwal, obejmujące wstęp na wszystkie koncerty oraz dodatkowe atrakcje, są w sprzedaży w cenie 179 zł. Można je kupić pod tym linkiem.

Podczas Great September wystąpią: Kaśka Sochacka, Jann, Alicja Majewska, Bitamina gra „Kawalerkę”, Guzior, Rosalie., Dawid Tyszkowski, Włodi, Błoto, Moskwa, Trebunie-Tutki & Quintet Urmuli, Asster, Trupa Trupa, Ćpaj Stajl, Nypel, Lordofon, Wanda i Banda, Jan Emil Młynarski & Brass Federacja, Bielas i Marynarze, Rat Kru, Kajetan Wolas, Daniel Spaleniak, Hubert., koko die, Marcel Baliński Trio, Młody West, Bryan, The Cassino, Kamil Kempiński, Agata Radziszewska, Älskar, Stach Bukowski, po prostu Kajtek, Bart Gałązka, OSQAR, Magda Kluz, Gołębie, 19 wiosen, Zachwyt, Polski Zespół, bogdan sėkalski, Peter J. Birch, hage-o, Kuba i Kuba, Pola Chobot & Adam Baran, Markus ivi, Ranko Ukulele, we watch clouds, trujące kwiaty, Jan Bąk, Aga Bigaj, Smutny Tuńczyk, Black Radio, OATS, Paula Biskup, Serca, pawlack, Furda, Pola Nuda, Byty, Zespół Sztylety, NOSTALG1A, Biały Falochron, USO 9001, Bez i Nadzieja, Kondukta, Żurawie. Ogłoszenie kolejnych wykonawców wkrótce.

Great September Showcase Festival & Conference: 14-16 września, Łódź.

Partner główny: Miasto Łódź
Mecenas: mBank, Mastercard
Sponsor: Czujesz Klimat? Rossmann
Partner strategiczny: Łódzkie Centrum Wydarzeń

WYBIERZ SERWIS